#AMAA2019 Awards: Here’s the complete list of winners last Night & pictures of those that attended

The 2019 Africa Movie Academy Awards (AMAA) took place Sunday night(yesterday) at the Landmark Event Centre in Lagos, with actress Kemi Lala Akindoju, Lorenzo Menakaya and comedian, Funnybone as hosts.

See the full list of winners at AMAA 2019 below….

  1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
  2. Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)
  3. Tosin Coker – Lara and the Beats
  4. Robert O. Peters – Makeroom
  5. Best Diaspora Short Film
  6. Bail (UK) (WINNER)
  7. Oath Bound (UK)
  8. Fevah (USA)
  9. I Am Superman (Brazil)
  10. Best Diaspora Documentary
  11. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
  12. The Guardian of No Return (Guadalope)
  13. Dare to Dream (USA/CUBA)
  14. Drugs as Weapons Against Us (USA)
  15. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)
  16. Best Diaspora Narrative Feature
  17. Nine Nights (UK)
  18. Olympia (USA)
  19. Traffik (US)
  20. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)
  21. Sprinter (Jamaica)
  22. Best Achievement in Production Design
  23. Redemption (Mozambique) (WINNER)
  24. Rafiki (Kenya)
  25. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
  26. Urgent (Morroco)
  27. Burial of Kojo (Ghana)
  28. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  29. Mercy of the Jungle (Rwanda)
  30. Delivery Boy (Nigeria)
  31. Best Achievement in Costume Design
  32. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  33. Light in the Dark (Nigeria)
  34. Rafiki (Kenya)
  35. King of Boys (Nigeria)
  36. Lara and the Beats (Nigeria)
  37. Urgent (Morocco)
  38. Mabata Bata (Mozambique)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

  1. Best Achievement in Make-Up
  2. Makeroom (Nigeria)
  3. Gold Statue (Nigeria)
  4. Veronica’s Wish (Uganda)
  5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  6. Before the Vows (GHANA)
  7. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
  8. The Burial of Kojo (Ghana)
  9. Best Achievement in Soundtrack
  10. Subira (Kenya)
  11. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
  12. Farewell Ella Bella (S. AFRICA)
  13. Mercy of the Jungle (Rwanda)
  14. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  15. Lara and the Beats (Nigeria)
  16. The Delivery Boy (Nigeria)
  17. Redemption (Mozambique)
  18. Best Achievement in Visual Effects
  19. Makeroom (Nigeria)
  20. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  21. Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)
  1. Mabata Bata (Mozambique)
  2. The Delivery Boy (Nigeria)
  3. The King of Boys (Nigeria)
  4. Burial of Kojo (Ghana)
  5. NFVCB Award For Best Nigerian Film
  6. The Delivery Boy
  7. Lara and the Beats
  8. Makeroom
  9. King of Boys (WINNER)
  10. Gold Statute
  11. Up North
  12. Knockout Blessing
  13. Best Documentary
  14. Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)
  15. The State Against Mandela (South Africa)
  16. Golden Fish, African Fish (Senegal)
  17. Skin (Nigeria)
  18. Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)
  19. Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)
  20. Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)
  1. No Gold For Katsaka (Burkina Faso)
  2. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
  3. Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language
  4. Makeroom (Nigeria)
  5. Mabata Bata (Mozambique)
  6. Rafiki (Kenya) (WINNER)
  7. Bahasha -The Envelope (Tanzania)
  8. Azali (Ghana)
  9. Efere Ozako Award For Best Short Film
  10. The Fisherman (Ghana)
  11. A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)
  12. ICYASHA (Rwanda)
  13. NAMOW2018 (KENYA)
  14. Vagabond (GHANA)
  15. Measure of a Woman (SA)
  16. Mma Moeketsi (SA)
  17. Motswakwa (BOTSWANA)
  18. Tonight’s Opening Act (EGYPT)
  19. Hello Rain (NIGERIA)
  20. Best Achievement in Sound
  21. The Last Victim (S. Africa)
  22. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  23. Makeroom (Nigeria)
  24. The Delivery Boy (Nigeria)
  25. The Burial of Kojo (Ghana)
  26. Urgent (Morocco)
  27. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
  28. Redemption (Mozambique)
  29. Best Achievement in Cinematography
  30. Mabata Bata (Mozambique)
  31. Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
  32. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
  33. Redemption (Mozambique)
  34. Rafiki (Kenya)
  35. Delivery Boy (Nigeria)
  36. The Burial of Kojo (Ghana)
  37. Redemption (Mozambique)
  38. Best Achievement in Editing
  39. The Delivery Boy (Nigeria)
  40. The Burial of Kojo (Ghana)
  41. The Last Victim (S. Africa)
  42. Rafiki (Kenya) (WINNER)
  43. The Gold Statute (Nigeria)
  44. Diamond in the Sky (Nigeria)
  45. Mercy of the Jungle (Rwanda)
  46. Sew The Winter To My Skin (S. Africa)
  47. Best Achievement in Screenplay
  48. The Delivery Boy (Nigeria)
  49. The Last Victim (S. Africa)
  50. Rafiki (Kenya)
  51. Diamond in the Sky (Nigeria)
  52. Gold Statute (Morocco)

6 Lara and the Beats (Nigeria)

  1. Redemption (Mozambique) (WINNER)
  2. Up North (Nigeria)
  3. Best Animation
  4. Kitwana Journey – Kenya
  5. Choices – Nigeria (WINNER)
  6. Isolated- Kenya
  7. Afrogames – Burkina Faso
  8. Best Young/Promising Actor
  9. Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT
  10. Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK
  11. Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)
  12. Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata
  13. Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy
  14. Catherine Credo (Neema) Fatuma
  15. Best Actor in a Supporting Role
  16. Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys
  17. Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)
  18. Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin
  19. Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North
  20. Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo
  21. Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing
  22. Best Actress in a Supporting Role
  23. Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing
  24. Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing
  25. Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin
  26. Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)
  27. Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark
  28. Arlete Bombe (Mia) Redemption
  29. Best Actor in a Leading Role
  30. Gabriel Afolayan Gold Statue
  31. Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo
  32. Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats
  33. Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes
  34. Gil Alexandre (Bruno) Redemption
  35. Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle) (WINNER)
  36. Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin
  37. Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma
  38. Best Actress in a Leading Role
  39. Sheila Munyiva (Ziki) Rafik
  40. Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark
  41. Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story
  42. Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma
  43. Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats
  44. Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)
  45. Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy
  46. Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki
  47. Best Director-First Feature Film
  48. Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)
  49. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
  50. Sippy Chadha – Subira (Tanzania)
  51. Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)
  52. Best Director
  53. Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)
  54. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
  55. Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
  56. Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
  57. Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)
  58. Mohcine Besri – Urgent (Morocco)
  59. Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)
  60. Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)
  61. Best Film
  62. Rafiki (Kenya)
  63. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
  64. The Delivery Boy (Nigeria)
  65. Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
  66. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  67. Redemption (Mozambique)
  68. King of Boys (Nigeria)
  69. Urgent (Morocco)

#AMAA2019 Awards: Here’s the complete list of winners last Night & pictures of those that attended

Leave a Reply